Joomla bez instalacji

Poniższa instrukcja przedstawia metodę korzystania z systemu cms joomla bez standardowego instalatora.Zdarza się, że instalacja joomli przysparza nie małych problemów. Powodów może być kilka, zazwyczaj jest to problem z połączeniem bazy danych. Ale zdarza się również, że może to być problem natury technicznej. W moim przypadku zarówno na wirtualnym serwerze: WampServer oraz XAMPP nie da się zainstalować joomli 3.x wykorzystując standardowy instalator.

Rozwiązaniem problemu okazało się skopiowanie odpowiednich plików oraz bazy danych. Poniżej przedstawiam krok po kroku jak korzystać z joomli ( w tym przypadku wersja 3, ale do każdej innej jest dokładnie tak samo) bez instalacji.

Krok 1 – Skopiowanie plików na serwer

Jest to stały element zarówno dla standardowej instalacji, jak i w przypadku ominięcia instalatora. W naszym przypadku nie trzeba kopiować folderu install, bo my nie będziemy instalować. Do tego celu wykorzystujemy darmowy program WinSCP.

Krok 2 – Baza danych

W naszym przypadku bazę danych trzeba stworzyć ręcznie. Pokaże to na przykładzie phpMyAdmin. W pierwszej kolejności przechodzimy do menu Bazy danych i tworzymy nową bazę danych. Ważne aby ustawić kodowanie (metoda porównywania napisów) na utf8_generali_ci. Przechodzimy na naszą nowo utworzoną bazę danych.

Krok 3 – import tabelek

Joomla podczas standardowej instalacji tworzy sobie tabeli automatycznie. My omijamy instalację, więc ten etap musimy wykonać ręcznie. Jest on bardzo prosty i zajmuje kilka minut. Na początek potrzeba nam plik sql z standardową bazą danych joomla. Każda joomla ma dokładnie ten sam układ tabel. A więc pobieramy plik sql z tabelkami znajdujący się poniżej:

Mając już ten plik możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy to import pliku sql poprzez funkcję z phpmyadmin. Przechodzimy do zakładki import i wybieramy nasz plik sql, reszta pozycji pozostaje bez zmian i klikamy wykonaj. Po chwili mamy już zaimportowane wszystkie tabelki.

Drugi sposób jest równie prosty i czasami może okazać się lepszym rozwiązaniem. Jeszcze raz otwieramy nasz plik sql najlepiej w notepad++ albo zwykłym notatniku, kopiujemy zawartość. Przechodzimy w naszej bazie do zakładki SQL wklejamy skopiowany kod i klikamy wykonaj. Po chwili mamy już utworzone wszystkie tabelki. Sposób ten jak już pisałem może czasami okazać się lepszy ponieważ import pozwala na wgranie pliku na nasz serwer nie większy niż 2 MB (standardowa wielkość, można ją zmienić).

Krok 4 – plik configuration.php i jego edycja

Taka jak podczas instalacji tworzą się tabelki w bazie danych tak samo tworzy się plik configuration.php z wszelkimi ustawieniami naszej strony. My nie mamy tego pliki więc należy go pobrać tutaj:

Kopiujemy nasz ten plik do katalogu głównego i zabieramy się za małą edycję. Zmieniamy w nim następujące pozycje:

  • public $dbtype = ‚mysqli’;
  • public $user = ‚root’; ( użytkownik bazy danych)
  • public $password = ‚abc’; (hasło do bazy danych)
  • public $db = ‚baza_test’; (nazwa bazy, którą tworzyliśmy w kroku 2)
  • public $dbprefix = ‚webvp_’; (w naszym przypadku pole to jest niezmienne, ponieważ plik sql z tabelkami miał taki prefix. Jeśli korzystamy z innego pliki sql, a więc innych tabel to należy zobaczyć jakie te tabelki mają prefix i w tym polu go wpisać.

Resztę danych, takich jak nazwa serwisu, adres email, słowa kluczowe możemy również zmienić, ale nie jest to potrzebne do instalacji. Wygodniej jest zmiana tych danych już w panelu administracyjnym.
Krok 5 – Zarządzanie stroną

Zapisujemy plik configuration.php i przechodzimy do naszej strony. Jeśli mamy ją na localhost to przechodzimy do naszego adresu: localhost/nasza_strona_www/

Jeśli wszytko skopiowaliśmy i właściwie zmieniliśmy plik configuration.php możemy w pełni korzystać joomli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code